Proč nezaložit s.r.o. se základním kapitálem 1 Kč

Dříve byla výše minimálního základního kapitálu 200.000 Kč. Nicméně zákon toto pravidlo v roce 2014 značně zmírnil. Od té doby je možné založit společnost s ručením omezeným s pouhou jednou korunou základního kapitálu. 

Je podstatné nenechat se zmýlit vidinou lehké dostupnosti této právní formy. Sice je snížen základní kapitál na minimum, leč stále se s procesem zakládání firem pojí pro mnohé osoby notné finanční náklady a všechny administrativní činnosti jako dříve.

Velmi nízký základní kapitál společnosti má také psychologický efekt. Relativně donedávna společnosti musely mít minimálně 200.000 Kč, a proto když někdo uvidí mnohem méně, může to na první pohled působit podezřele.

Základní kapitál 1 Kč nemusí působit věrohodně pro věřitele ani obchodní partnery

Výše kapitálu by měla reflektovat záměr podnikání. Je očividné, že nezbytná výše bude jiná u malé lokální firmy nabízející jednoduché služby a u velkého výrobního podniku. Jedna koruna ZK vzhledem k několika miliónovému obratu je notně podezřelá.

Obzvláště start-up projekty se leckdy potýkají s nedostatkem finančních zdrojů ve svých počátcích. Především pro ně je potom vhodné založení s.r.o. s financováním základního kapitálu, kdy si koupí ready-made společnost s jimi vyžadovanou výší ZK. Vyjma úspory spousty času a starostí je to i cenově velmi výhodné. Navíc se tak namísto administrativním činnostem a běhání po úřadech budou moci věnovat důležitějším věcem – podnikání.

Kapitál pro založení s.r.o. – proč skládat více než korunu?

Existují dobré důvody, proč mít základní kapitál vyšší než 1 Kč, zde jsou 2 nejdůležitější z nich:

  1. Jako první důvod je výše zmíněný psychologický efekt. Abyste ukázali, že nejste úplně bez finančních prostředků.
  2. Další důvod vyplývá už z logiky věci. I když některý podnik potřebuje méně peněz než jiný, stále alespoň nějaký majetek potřebovat bude, a ten rozhodně nebude stát 1 korunu. Ihned po vzniku společnosti byste tak museli přidávat vlastní kapitál a za něj nakupovat potřebná aktiva.

Zakládání s.r.o. je finančně i administrativně náročné, a proto promyslete koupi ready-made společnosti, která vám umožní stanovit si požadovanou výši základního kapitálů. Office House nabízí ready-made společnosti se základním kapitálem až 200.000 Kč u s.r.o., případně založení společnost na objednávku i s vyšším ZK.


Máte zájem o více informací k ready-made společnostem? Neváhejte se na nás obrátit.